AMS 2004 Brive La Gaillarde

20.9.2006

Český univerzitní veslařský tým se začátkem září zúčastnil 8.Akademického mistrovství světa ve francouzském Brive la Gaillarde, který se může pochlubit hned několika rekordy. Startovalo zde 500 veslařů z celkem 29 států celého světa (zatím nejvíce bylo v Nottinghamu 02´ "jen" 22 států).

Jednotlivé závody byly velice kvalitně a silně početně obsazeny, např. v závodě osem startovalo 14 lodí (AMS 02´ jen 9 lodí). V mnoha týmech startovali také medailisté či účastníci OH 04´ v Aténách, což velmi zkvalitnilo úroveň AMS.

Pořadatelé připravili závodní dráhu v nádherných přírodních podmínkách jezera Lac de Causse v blízkosti města Brive la Gaillarde. Jezero bylo ze všech stran kryto před větrem, vlny se netvořily a mistrovství proběhlo v naprosto regulérních podmínkách.

Ke startu na AMS se pod vedením hlavního kouče týmu Mgr.Jiřího Žídka z VŠB-TU Ostrava připravovalo celkem 29 veslařů v 11 posádkách, bohužel nakonec ze zdravotních důvodů nakonec neodcestovaly posádky dvojskifu mužů Hanák,Kopřiva (oba 2.místo na OH 04´v párové čtyřce) a čtyřka bez korm.mužů Červinka, Vořechovský, Stejskal, Obadal. I bez těchto lodí startoval na AMS 04´nejpočetnější tým v historii českých účastí na AMS (od r.1992), celkem 23 veslařů v 9 posádkách - také to byl český příspěvek k rekordnímu AMS ! Poprvé také na AMS startovala i česká osma mužů a nyní již můžeme konstatovat, že na veslařském AMS startovaly české posádky již ve všech vypsaných lodních kategoriích - celkem je vypisováno 13 závodů.

Naši před sebou měli velmi vysoký cíl - udržet nastoupený trend a navázat na skvělé vystoupení při AMS 2002 v Nottinghamu, kde vybojovali 3 zlaté a 1 bronzovou medaili. Můžeme říci, že veslaři trend udrželi a na AMS 2004 se ve velmi silné konkurenci neztratili.

Z 9 posádek se 6 probojovalo do finále A, zbytek jel finále B. Medaile visely pořádně vysoko!


Jak bojovali naši:

Skif ženy lehká váha (1xŽ LV - do 59 kg): Daniela Nacházelová (SVŠJŠ LA Praha)

Daniela odjížděla do Brive obhajovat svůj titul z r.02´a také jako čerstvá mistryně světa 04´v kategorii seniorů B (do 22 let). Vedení týmu do ní vkládalo velké naděje a Daniela je dokázala zrealizovat ! Už v rozjížďce zajela nejrychlejší čas a také ve finále jela po celou dobu na vedoucí pozici, v závěru závodu musela těžce bojovat s výborně finišující Polkou Kemnitzovou. Dokázala náskok udržet, cílem projela o 0,51 s před ní a stala se již podruhé akademickou mistryní světa !

 

Skif ženy (1x Ž): Miroslava Knapková (UK Praha)

Mirka 14 dní po fantastickém 4.místě na OH v Aténách opět ukázala, že je superstar českého i světového veslování! Od rozjížďky nenechala nikoho na pochybách, kdo je královnou skifu na AMS 04´- a to v konkurenci dalších účastnic OH 04´ Britky Floodové, Francouzky Balmaryové a Maďarky Verociové. Ve finále nedala soupeřkám šanci, projela cílem s náskokem 11 sek. před druhou Floodovou a získala svůj druhý titul akademické mistryně světa !

Dvojka bez kormidelníka muži (2-M): Jakub Král (ČZU Praha), Jan Tvardík (ČVUT)

Největší naše překvapení po perfektně zvládnutém závodě ! V rozjížďce zajela naše dvojka nejrychlejší čas a už to signalizovalo, že by mohla ve finále dosáhnout na medaile. V závěru finálové jízdy to dokonce jednu chvíli vypadalo i na stříbro, ale loď Švýcarska se po technické chybě rychle dostala zpět do tempa a dojela na druhé pozici, naši získali bronz !

Skif muži lehká váha (1xM LV - do 72,5 kg): Josef Lukš (UK Praha)

Pro našeho zkušeného závodníka bylo AMS 04´obrovskou motivací, vždyť před ním startoval na třech posledních AMS vynikající Michal Vabroušek a ozdobil se třemi tituly akademického mistra světa! Josef výborně zvládl rozjížďku, vyhrál ji v nejrychlejším čase a postoupil přímo do finále. Tam si počínal velmi dobře až do poloviny trati, kdy byl ještě třetí, ale pak se mu již nepodařilo zachytit nástup soupeřů a v cíli to bylo konečné 5.místo.

Čtyřka bez kormidelníka muži lehká váha (4-M LV - do 70 kg) : Jiří Kopáč (ČVUT),

Jan Vetešník (UK Praha), Ondřej Vetešník (ČVUT), Michal Švrček (ČZU Praha)

Do této posádky se vkládaly velké naděje, letos absolvovala starty ve Světovém poháru, jela kvalifikaci o OH a také MS do 22 let - vesměs neúspěšně. AMS mělo být impulsem a také úspěšnou tečkou za nepříliš vydařenou sezonou, bohužel se to nepodařilo této posádce zrealizovat. Ve finále, kde startovalo všech 6 přihlášených lodí dokázala porazit jen loď Tajwanu a obsadila tak 5.místo.

Dvojskif muži lehká váha (2xM LV - do 70 kg): Martin Odehnal (VUT Brno), David Kopal (MU Brno)

Tato posádka příjemně překvapila svým vystoupením a bojovným výkonem! Vynikající výkon v opravné jízdě, kdy úspěšně bojovala až do posledních zátahů s loděmi Maďarska a Švýcarska ji vynesl k účasti ve finále ! Tam posádka bojovala, ale soupeři již byli nad její síly a obsadila 6.místo. Přesto s touto lodí můžeme být spokojeni, neboť předvedla bojovný výkon a nechala za sebou 5 soupeřů, což se zatím při AMS žádnému lehkému dvojskifu mužů nepodařilo !

Dvojskif ženy (2x Ž): Barbora Vařeková (USC Los Angeles), Pavlína Žižková (UP Olomouc)

Posádka dvojskifu měla obhajovat bronz z AMS 02´, kdy ještě spolu s Pavlínou seděla v lodi Lenka Zavadilová. Bohužel, mladé závodnici Barboře Vařekové se tuto zkušenou veslařku nepodařilo nahradit. I přes výraznou snahu v rozjížďce i opravné jízdě se této posádce nepodařilo postoupit do finále a obsadila tak konečné 7.místo , na konci startovního pole.

Osma muži (8+M): Kubrycht Martin jr.,Kubrycht Libor, Kučera Vít (všichni UK Praha), Jakub Romaniak, Miroslav Holeček, Vítězslav Vondra (všichni ČVUT Praha), Bruncvík Milan (UC Berkeley), Jáchym Martinek, korm. Olga Soukupová ( oba VŠE Praha)

Osma mužů startovala na AMS poprvé v historii českých účastí (od r.1992) a hned se mohla zúčastnit nejpočetněji obsazeného závodu osem při AMS ! Na startu bylo celkem 14 lodí, byl to nejpočetněji obsazený závod celého AMS 04´ a dokazuje to, že královská disciplina je ozdobou nejen každé dobré univerzity , ale i každého vyspělého veslařského státu. Konkurence byla skvělá a naše osma s ní bojovala se ctí. V rozjížďce byla třetí, vyhnula se opravné jízdě a šla přímo do semifinále. Do finále A postupovaly 3 první lodě, naši se rvali o 3.místo s lodí Slovinska a to se ukázalo být soupeřem nad naše síly - 4.místo v semifinále naši posádku odsoudilo k účast ve finále B, do bojů o 7.-12.místo.V něm v bezvětří zajeli vynikající čas 5:50,36 min., ale ani to nestačilo na osmu Německa, ta byla v cíli o 1,65 s dříve a odsunula tak českou univerzitní osmu na konečné 8.místo. Vystoupení osmy hodnotím velmi vysoko, příkladně bojovala, byla vynikajícím kolektivem a dokázala porazit 6 dalších ostřílených lodí. Klobouk dolů !

Skif muži (1xM): David Kučera (ČZU Praha)

Skifař Kučera při svém druhém vystoupení na AMS (v Nottinghamu 02´ 5.místo) chtěl opět bojovat o místo ve finále, ale to se mu letos nepodařilo. Ve vynikající konkurenci 13 skifařů se po nepřesvědčivých výkonech dostal pouze do finále B. V něm bojoval, v průběhu trati byl třetí, v cíli ale obsadil 4.místo, a to znamenalo konečné 10.místo.

Naše posádky v Brive koučovali zkušení trenéři Mgr.Martin Kubrycht sen. a Petr Škvor, hlavním koučem a vedoucím celé výpravy byl Mgr.Jiří Žídek. Úspěchy jsme sklízeli rovněž na poli sportovní diplomacie, když do Regatní komise AMS byl po boku zástupců Nového Zélandu a Austrálie zvolen i Mgr.Jiří Žídek za Českou republiku.

Komise se v průběhu AMS musela několikrát sejít a řešit různé nesrovnalosti při závodech, nejvýznamnější causou byl protest maďarské výpravy v závodě skifu žen LV - ten se nakonec řešil startem 7 lodí ve finále A. Vedoucí naší výpravy také přednesl zatím neoficiální záměr uspořádat 10.AMS ve veslování v ČR na veslařském kanálu v Račicích, ale předseda Komise veslování FISU pan Lionel Girard upozornil na možnost kandidatury Itálie (Miláno), což by byl pro souboj s Račicemi velmi silný protivník. Navíc v r.2008 to bude přesně 20 let od zahájení pořádání AMS ve veslování, a to bylo odstartováno právě na dráze v Miláně …

Vystoupení českého univerzitního veslařského týmu na AMS 2004 můžeme hodnotit jako velmi úspěšné. K tomu si vezmeme na pomoc i několik statistických údajů:

 

  • 29 států celého světa na startu AMS = rekord!
  • 15 států si rozdělilo 13 sad medailí
  • Česká republika obsadila 3.místo mezi státy z hlediska zisku medailí !

 

Pořadí dle zisku medailí:

1. Polsko 4 zlaté 3 stříbrné 1 bronzová

2. Francie 3 1 3

3. Česká republika 2 0 1

4. Německo 1 3 0

5. Švýcarsko 1 1 0

6.-7. Lotyšsko a 1 0 0

Austrálie 1 0 0

8. Velká Británie 0 2 2

9. Itálie 0 1 1

10.-11. Nový Zéland a 0 1 0

Irsko 0 1 0

12. Rusko 0 0 2

13.-15. Estonsko a 0 0 1

Maďarsko a 0 0 1

Rakousko 0 0 1



Přehled výsledků:

Čtyřka bez korm.ženy (bez české účasti): 8 lodí

  • 1. Francie 6:55,65 min.
  • 2. Německo 6:59,60
  • 3. Velká Británie 7:02,32

Skif ženy LV (do 59 kg) 12 lodí

  • 1. Česká republika 8:04,68 min. Daniela Nacházelová
  • 2. Polsko (Kemnitz) 8:05,19
  • 3. Rusko (Potapova) 8:12,45

Skif muži LV (do 72,5 kg) 11 lodí

  • 1. Švýcarsko (Steiner) 7:27,80 min.
  • 2. Itálie (Lodigiami) 7:30,30
  • 3. Rakousko(Ferenstein) 7:35,80
  • -
  • 5. Česká republika 7:41,30 Josef Lukš

 

Skif ženy 13 lodí

  • 1. Česká republika 7:51,62 min. Miroslava Knapkova
  • 2. Velká Británie(Flood) 8:02,61
  • 3. Francie (Balmary) 8:02,69

Skif muži 13 lodí

  • 1. Polsko (Bronikowski) 7:30,06 min.
  • 2. Velká Británie (Rowbotham) 7:32,82
  • 3. Maďarsko (Bencsik) 7:40,21
  • -
  • 10. Česká republika David Kučera

 

Dvojka bez korm.muži 11 lodí

  • 1. Polsko 7:04,75 min.
  • 2. Švýcarsko 7:07,87
  • 3. Česká republika 7:09,49 Jakub Král, Jan Tvardík

 

Dvojskif ženy 7 lodí

  • 1. Lotyšsko 7:25,95 min.
  • 2. Německo 7:33,85
  • 3. Rusko 7:35,93
  • -
  • 7. Česká republika Barbora Vařeková, Pavlína Žižková

 

Dvojskif muži - (bez české účasti) 12 lodí

  • 1. Austrálie 6:39,55 min.
  • 2. Polsko 6:42,00
  • 3. Francie 6:42,70

Čtyřka bez korm.muži - (bez české účasti) 8 lodí

  • 1. Polsko 6:28,95 min.
  • 2. Irsko 6:32,10
  • 3. Velká Británie 6:35,56

Dvojskif ženy LV (do 57 kg) - (bez české účasti) 7 lodí

  • 1. Německo 7:48,41 min.
  • 2. Francie 7:56,44
  • 3. Polsko 8:01,57

Dvojskif muži LV (do 70 kg) 11 lodí

  • 1. Polsko 6:54,97 min.
  • 2. Německo 6:57,37
  • 3. Francie 6:58,36
  • -
  • 6. Česká republika 7:11,84 Martin Odehnal, David Kopal

 

Čtyřka bez korm.muži LV (do 70 kg) 6 lodí

  • 1. Francie 6:19,35 min.
  • 2. Polsko 6:22,32
  • 3. Itálie 6:23,47
  • -
  • 5. Česká republika 6:36,76 Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Michal Švrček

 

Osma muži 14 lodí

  • 1. Francie 5:49,23 min.
  • 2. Nizozemsko 5:52,05
  • 3. Estonsko 5:53,72
  • -
  • 8. Česká republika Martin Kubrycht, Libor Kubrycht, Jakub Romaniak, Milan Bruncvík, Miroslav Holeček, Vít Kučera, Vítězslav Vondra, Jáchym Martinek - korm. Olga Soukupová

 

 

Zpracoval 7.9.2004 Mgr.Jiří Žídek

vedoucí výpravy a hlavní kouč české akad. reprezentace

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352