Na valné hromadě se hovořilo i o zlepšení komunikace

11.4.2016

Dušan Macháček při přednesení zprávy předsedyDušan Macháček při přednesení zprávy předsedy
Dušan Macháček při přednesení zprávy předsedy
Jana Šebestová byla novou tváří u prezenceJana Šebestová byla novou tváří u prezence
Jana Šebestová byla novou tváří u prezence
Ondřej Synek v roli předsedy KondoruOndřej Synek v roli předsedy Kondoru
Ondřej Synek v roli předsedy Kondoru
Zástupci klubů mají rozhodující hlasZástupci klubů mají rozhodující hlas
Zástupci klubů mají rozhodující hlas
Jindřich Janus přebírá výsledek sbírkyJindřich Janus přebírá výsledek sbírky
Jindřich Janus přebírá výsledek sbírky
Václav Chalupa tleská Jindrovi JanusoviVáclav Chalupa tleská Jindrovi Janusovi
Václav Chalupa tleská Jindrovi Janusovi
Vladimír Burda rezignoval na funkci, ne na veslováníVladimír Burda rezignoval na funkci, ne na veslování
Vladimír Burda rezignoval na funkci, ne na veslování
Jako host vystoupil předseda ČOV Jiří KejvalJako host vystoupil předseda ČOV Jiří Kejval
Jako host vystoupil předseda ČOV Jiří Kejval
Nepotopitelný skif (Foto Zdeněk Paroulek)Nepotopitelný skif (Foto Zdeněk Paroulek)
Nepotopitelný skif (Foto Zdeněk Paroulek)

Nedělní valná hromada Českého veslařského svazu, která se sešla v Račicích, mimo jiné schválila návrh zásad pro přijímání nových členů ČVS, novelizaci stanov a řádů závodního veslování. Novým místopředsedou pro oblast Vltava byl kooptován Václav Maleček.

Předseda ČVS Dušan Macháček ve své zprávě shrnul důležité okamžiky minulého roku. Zmínil se jak o povedené organizaci a umístění českých posádek na juniorském mistrovství Evropy v Račicích, tak o méně povedené účasti na mistrovství světa, kde se olympijská kvalifikace vydařila pouze třem posádkám: Ondřeji Synkovi, Mirce Topinkové Knapkové a posádce lehkého noncoxu. „Objektivně posouzeno, kromě excelentních výsledků našich úspěšných skifařů, máme v seniorské kategorii oproti konkurenci co dohánět,“ poznamenal šéf svazu.

Z dalších témat vyzvihl nutnost zlepšit komunikaci s kluby, ve které někdy chybí osobní diskuse v širším fóru. Proto se v zimě pořádala moderovaná setkání se zástupci klubů po oblastech. V loni vyhlášené „válce s motoráři“ se zatím podařilo vyjednat kompromis o bezpečné zóně v Praze, kde je po Vltavě možné jezdit na rychlých člunech pouze ve výtlaku. Znatelně se pokročilo v rozvíjení projektu centra ženského veslování, jehož ovoce by se mělo projevit především na olympijských hrách 2020, kde již má být paritní zastoupení mužských a ženských posádek. Předseda ČVS se zmínil  také o jedné z dalších priorit: „Ač ne takovým tempem, jaké jsme původně zamýšleli, se rozvíjí akademické veslování. Jakýmsi barometrem ukazujícím nám vzrůstající popularitu je stále rostoucí účast posádek na Univerzitních osmách při pražských Primátorkách.“

Dušan Macháček dále hovořil o uspokojivém počtu registrovaných žákovských závodníků, jejich členská základna je dotovaná z programu V. – Přijď veslovat. Šířeji probral rozvoj račického areálu, kde se svazové aktivity projevují jak v akciové společnosti Sportcentrum Račice, tak v zapsaném spolku Národní olympijském centru – vodní sporty. Jeho entreé v tomto směru v průběhu valné hromady doplnili bývalý a současný ředitel Sportcentra Račice Zdeněk Pecka a Michal Kurfirst. Vedle stavebních činností zde bude v příštích letech pokračovat také organizace velkých mezinárodních sportovních akcí.

Předseda ČVS poté předal jako pomoc veslařů přepadenému a okradenému devadesátiletému rekordmanovi v kategorii masters Jindřichu Janusovi další částku ze sbírky, tentokrát více než 20 tisíc korun. Vzápětí poděkoval za znatelný kus práce dosavadnímu místopředsedovi pro oblast Vltava Vladimíru Burdovi, který na funkci k datu valné hromady rezignoval a podpořil kooptaci svého nástupce – Václava Malečka.

Po zmapování situace v hospodaření svazu místopředsedou pro ekonomiku Petrem Hlídkem se místopředseda pro sport Václav Chalupa zabýval situací v současné veslařské reprezentaci. V době, kdy probíhá výběrové řízení nového ústředního trenéra s mandátem minimálně do roku 2020, se zmínil o podstatných úlohách, které na vybraného adepta čekají. Nový ústřední trenér by měl přijít se srozumitelnými a jasnými pravidly a důsledně dbát na jejich dodržování. Zároveň by měl umět dobře komunikovat s kluby, s trenéry a závodníky. Měl by se také pokusit obnovit dobré jméno rezortních center, kde se závodníci mohou připravovat jako profesionálové.

Jako host vystoupil na valné hromadě předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Připomněl, že i on je veslař, kterého právě ČVS nominoval do současné vrcholné funkce. Vyjádřil svou ochotu poradit a pomoci v rozvoji veslařských klubů. Konstatoval: „Do sportu sice nyní přichází hodně peněz, ale mnohem více jich politici populisticky naslibují.“ Připomněl boj, na který se nyní soustřeďuje – aby ke sportovcům nadále směřovaly výnosy z loterií. Zároveň vyjádřil hrdost nad tím, že má v současnosti možnost se podílet na realizaci projektu Kafue River & Rowing Centre, který ho jako veslaře velmi oslovil (více jsme psali také zde).

Valná hromada v závěru svého jednání schválila udělení čestného členství ČVS Miroslavu Hatalovi z VK Hodonín. Generální sekretář svazu Josef Johánek v rámci diskuse upozornil zástupce klubů na možnost pořídit „nepotopitelné“ skify Edon, které unesou i dospělého a třeba v Dánsku se používají k propagaci veslování ve školách.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Na valné hromadě se hovořilo i o zlepšení komunikace

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352