Otázky pro finalisty MS U23 Martina Slavíka a Jiřího Šimánka

29.7.2015

Jiří Šimánek, Martin Slavík v Plovdivu (Foto Ivo Klemeš)Jiří Šimánek, Martin Slavík v Plovdivu (Foto Ivo Klemeš)
Jiří Šimánek, Martin Slavík v Plovdivu (Foto Ivo Klemeš)
Martin SlavíkMartin Slavík
Martin Slavík
Jiří Šimánek (Foto Zdeněk Paroulek)Jiří Šimánek (Foto Zdeněk Paroulek)
Jiří Šimánek (Foto Zdeněk Paroulek)

Dvojskif mužů lehkých vah Martin Slavík, Jiří Šimánek je jedinou českou lodí, která na letošním světovém šampionátu veslařů do 23 let v Plovdivu pronikla do finále A. Naši reprezentanti v něm obsadili páté místo. Po návratu jsme jim položili pár otázek.

Martinovi je 22 let, Jirkovi bude letos 20 let. V současnosti se připravují v ASC Dukla Praha pod trenérským vedením Rudolfa Kopřivy a Jana Navrátila, spolu začali jezdit po loňských jarních kontrolních závodech. Šesté místo z loňského MS U23 si letos o příčku vylepšili. Vizitky obou reprezentantů najdete zde.

 

Jak jste se vůbec k veslování dostali?

MS: Kolem veslování jsem se pohyboval od malička. Táta i strýc veslovali. Táta později začal trénovat mládež, takže mě bral na soustředění i závody, a mě se ten sport zkrátka zalíbil. Právě pod taťkovým vedením jsem ve VK Slavia Děčín začal od mladších žáků závodit. 

JŠ: Veslovat jsem začal jako starší žák. K veslování jsem se dostal díky náboru, který se konal na základní škole. Vedla ho Jana Vejražková, která tehdy trénovala v ČVK Praha začátečníky.

 

Dělali jste předtím nebo souběžně ještě jiné sporty?

MS: Žádný jiný jsem nezkoušel.

JŠ: Před veslováním jsem plaval, ale ne závodně.

 

Jaký byl váš největší úspěch před tím, než jste společně sedli na loď?

MS: Bronzová medaile na MS juniorů 2011 v Etonu na dvojskifu s Adamem Štěrbákem.

JŠ: Nejspíše 8. místo z párovky juniorů na MS juniorů 2013 v Trakajích. Umístění sice nebylo úchvatné, ale tehdy jsem byl velice rád, že jsem se na párovku dostal a měl jsem možnost na svém prvním mistrovství světa startovat. Celá příprava  pro mě byla skvělý zážitek. Velice si vážím také vítězství z Primátorek v čisté juniorské osmě ČVK. Vítězství bylo nečekané a o to příjemnější.

 

Je pro vás jako pro „lehkáče“ těžké si udržet patřičnou váhu?

MS: Je to trošku psychicky náročné, ale jinak je to bez problémů. V mém případě je to omezení a optimální rozvrstvení příjmu energie během dne. Samozřejmě ještě finální úprava váhy před samotným vážením.

JŠ: V mém případě se jedná spíše o odříkání poslední týden před závody. S vysokým tréninkovým nasazením před mistrovstvím světa mi však váha klesla i přes vydatnou pravidelnou stravu.

 

Na čem si nejvíc pochutnáte po závodě?

MS: Nemám žádné preferované jídlo, ale většinou to bývá pizza. 

JŠ: Na všem možném. Po šampionátu v Plovdivu jsme s Martinem zašli na pizzu a po závodech na Bledu na velký burger. Po hladovění má člověk chuť na vše.

 

Byla cesta do finále v Plovdivu hodně složitá?

MS: Podle mého názoru složitější než na mistrovství světa v loňském roce. Ne vzhledem k výkonu, ale k podmínkám panujícím na závodišti a většímu množství přihlášených kvalitních posádek.

JŠ: Už když jsem viděl na startovce 28 lodí, tak to bylo nepříjemné. Cesta přes čtvrtfinále je těžká. Je tam hodně posádek na podobné úrovni a každá chce urvat co nejvíce. Závody jsou vyrovnané a rozhodují maličkosti. Proto jsme si velice cenili již semifinále a toho, že se nám podařilo do hlavního finále probojovat.

 

Jak jste viděli průběh samotného finále?

MS: Věděli jsme, že všichni budou velice rychlí, jak to v mezi lehkými dvojskify bývá. Odstartovali jsme velice dobře a až na metu 1000 metrů, kde jsme byli třetí, šlo vše výborně. Ale ve druhém kilometru Italové a Novozélanďané ukázali své kvality a sílu. I přes naši snahu jim odolat se před nás dostali.

JŠ: Po semifinále, ve kterém jsme měli opatrný začátek, jsme věděli, že ve finále už nikdo nepočká. Vyrazili jsme s tím, že zkusíme udržet výhodnou pozici až do druhého kilometru. To se nám podařilo, ale soupeřům zbylo více sil. Poté, co nás předjeli, si svou pozici mohli dobře kontrolovat. Musím ale dodat, že atmosféra finále na mistrovství světa je skvělá, a tak loňský i letošní start jsem si moc užil.

 

Jaké máte koníčky?

MS: Na koníčky mi v poslední době nezbývá moc času, ale rád si něco přečtu a podívám se na nějaký film či seriál.

JŠ: Ve volném čase rád jezdím na kole. Nejraději však trávím čas s přáteli.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Otázky pro finalisty MS U23 Martina Slavíka a Jiřího Šimánka