Skvělé ME do 23 let - 3x stříbro, 2x bronz

3.9.2018

Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb

Mladí veslaři vytěžili z devíti finálových účastí v Brestu pět medailí. Výrazně tak vylepšili bilanci českého týmu z minulého šampionátu v polské Kruszwici, kde se o jediný cenný kov postaral zlatý skifař Jan Cincibuch. Z Běloruska si čeští veslaři do 23 let odvážejí 3 stříbra a 2 bronzy.

Medailovou žeň odstartovala Kristýna Neuhortová. Skifařka lehkých vah báječně završila velmi úspěšnou sezónu, ve které dojela sedmá na MS U23 v Poznani a čtvrtá na AMS v Šanghaji. Veslařka Slavie se od startu finálového závodu držela na medailové pozici. Ve finiši se jí podařilo odrazit i mohutný závěr německé soupeřky, kterou odsunula na třetí místo o pouhých 0,16s. Rychlejší byla jen skifařka ze Švýcarska. Vzápětí na úspěch Kristýny navázala děvčata na dvojce bez kormidelníka lehkých vah. Bývalé juniorské mistryně světa na osmiveslici Tereza Businská a Linda Skálová sice začaly finále opatrně, výborným závěrem však útočily dokonce na druhé místo. Ruská dvojice bohužel tomuto tlaku o 0,72s odolala. I tak se veslařky Blesku mohly radovat ze zasloužené bronzové medaile.

Vítězstvím v sobotní jízdě o dráhu se česká párová čtyřka mužů lehkých vah pasovala do pozice největších favoritů. Ve finálovém závodě však měli více sil Němci. Čtveřici Ondřej Čermák, Jan Šmolík, Luboš Zapletal, Jonáš Friedrich se však podařilo povedenou poslední pětistovkou vybojovat skvělé stříbrné medaile. Stejně se dařilo osmiveslici žen pod velením kormidelníka Radka Šumy. Posádka doplněná o úspěšné juniorky projela cílem na druhém místě za lodí Ruska. Ze zasloužené medaile se tak kromě kormidelníka Šumy mohly radovat Barbora Kárová, Markéta Nedělová, Kateřina Hartmanová, Pavlína Flamíková, Marie Natálie Jurková, Michala Pospíšilová, Josefína Lázničková a na pozici stroka Anna Žabová.

Skvěle se dařilo také juniorským mistrům světa na párové čtyřce. Posádka ve složení Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Radim Hladík, Marek Řehořek získala druhou evropskou medaili. Po juniorském titulu přidala také bronz z ME do 23 let. Svěřenci Jana Navrátila dokonce polovinu trati jeli ve vedení, v druhé části jim však trochu došly síly a nedokázali reagovat na zrychlení Maďarů s Ukrajinci. Vzhledem k jejich věku je však třetí místo fantastické!

Velkou smůlu si vybrala čtyřka bez kormidelníka. Chlapci bojovali až do cíle společně s Maďary a Němci o druhé místo za nedostižnými Rumuny. Bohužel se k nim nepřiklonilo potřebné štěstí a zbylo na ně nepopulární čtvrté místo. K bronzu chybělo pouhých 0,07s. Pro posádku Štěpán Keller, Vít Šantrůček, Matěj Mach, Martin Musil to však bylo i přes nepřízeň osudu pěkné zakončení sezóny. Filip Zima s Janem Zavadilem dojeli na dvojskifu na velmi dobrém pátém místě.

Další dvě lodě, které startovaly v disciplínách s největším počtem přihlášených účastníků, dojely shodně na šestých místech. Pro Jana Potůčka na skifu i dvojku bez kormidelníka Miroslav Jech – Vilém Pachman je však už postup do finále parádní výsledek. Skifař lehkých vah Jan Fleissner vybojoval druhé místo ve finále B o jednu jedinou setinu sekundy před maďarským veslařem, celkově tak skončil osmý.

Kompletní výsledky celého šampionátu si můžete prohlédnout zde.

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > Novinky > Skvělé ME do 23 let - 3x stříbro, 2x bronz