Český veslařský klub Praha si připomíná 110. výročí založení
11.10.2015
Na konci listopadu uplyne 110 let od založení Českého veslařského klubu Praha. Členové klubu využili pěkné počasí na začátku října a oslavili významné jubileum už v předstihu.
Sešli se v hojném počtu – od žactva s rodiči až po zasloužilé pamětníky. Nechyběli ani hosté, mezi nimiž se objevili předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček, starosta Městské části Praha 4 Petr Štěpánek, předsedové dalších pražských veslařských klubů Jiří Poláček (VK Slavia Praha), Petr Šveňha (VK Bohemians) a Jaroslav Starosta ml. (VK Blesk) nebo předseda Veslařského a kanoistického klubu TJ Lokomotiva Beroun Jaroslav Sehnoutka.
Předseda ČVK Praha Josef Blecha poděkoval za projevená blahopřání a poznamenal, že klub před pár dny dostal významný dárek od trenérů všech věkových kategorií, kterým je vítězství na Mistrovství republiky družstev 2015 spojené s potvrzením vítězství v letošním Českém poháru. Pogratuloval jim a ve svém proslovu se vrátil až k samému vzniku klubu.
„Byl předznamenán rozpory v tehdejším veslování, kdy Češi nesměli závodit na regatách pořádaných německým kluby. V té době se Slavia rozhodla uzavřít závodní loděnici ve smíchovské Kartounce a věnovat se společenské činnosti na Střeleckém ostrově, kde měla svou druhou loděnici. Tehdy se mladí závodníci, ke kterým se přidal i předseda a zakladatel Slavie Josef Renner, rozhodli se založit klub nový. Založení klubu se datuje 25. listopadu 1905,“ uvedl Josef Blecha.
Dále připomněl jednotlivá sídla klubu. Svou sportovní činnost ČVK začínal právě v pronajaté Kartounce u Palackého mostu a pokračoval ve vlastní loděnici, kterou si v roce 1909 postavil v Podolí a která v 50. letech musela ustoupit nově budované komunikaci (nyní Modřanské ulici). Nový klubový život pak pokračoval na Veslařském ostrově v loděnici postavené převážně svépomocí společně s loděnicí VK Blesk.
Předseda ČVK Praha také podotkl, že krátce po založení klubu tehdejší správní výbor usiloval o podporu závodní činnosti a založil nový závod, kterými byly dnes legendární Primátorky: „Zakladatelé by jistě byli spokojeni, kdyby znali jejich dnešní věhlas. ČVK byl a dodnes je ve statistice Primátorek jedním z nejúspěšnějších klubů se svými 16 vítězstvími. Od roku 1939, kdy při vítězství poprvé zazněl dodnes slavný pokřik, vítězil až do roku 1949 v řadě. Výjimkou byl jen rok 1940. V celé historii byl ČVK a je nadále klubem, který ve své činnosti vždy upřednostňoval osmy. Byly a jsou to osmy čisté, klubové.“
ČVK byl i průkopníkem ženského veslování. Vlajka nově založeného ŽVK, fungujícího ve stejné loděnici se stejnými loděmi, měla jen přehozené barvy, červenou vlajku s bílým pruhem. V poválečné době byl ČVK sjednocen do Sokola Podolí a nesměl užívat svůj název a vlajku. Jak však Josef Blecha zdůraznil, vnitřně to členové nikdy nepřijali a povzbuzovali se stále stejným názvem a pokřikem. Po zrušení Sokola připadla podolská jednota pod Závody 9. května, později to byl Spartak Praha 4.
V závěru svého proslovu předseda ČVK připomněl nedávnou historii: „V posledních letech jsme zažili dvě povodně, z jejichž škod jsme se dostali, ale stále ještě nejsme hotovi. Zažili jsme i jeden strmý pád po pokusu několika jedinců o ovládnutí klubu. Tehdy jsme v Českém poháru padli až na 26. místo. Proto je náš letošní úspěch pro klub tak významný!“
(Text Zdeněk Paroulek)