Financování sportu: Dosáhnout na evropské prostředky je možné
30.11.2015
Jak dosáhnout na prostředky z Evropské unie? A kolik jich je určeno na sport v příštích letech? Nejen na tyto otázky získali odpověď účastníci konference Financování sportu z EU zdrojů, která pod hlavičkou Komise zahraničních vztahů ČOV proběhla na pražském Chodově.
Na úvod generální sekretář ČOV Petr Graclík připomenul 44. valné shromáždění Evropských olympijských výborů, jenž ve třetím listopadovém týdnu hostila Praha: „Nebyla to prezentace Českého olympijského výboru, ale prezentace českého sportu.“ Během dvoudenního jednání se špičkami světového sportu proběhla jednání spojená také s financováním projektů z prostředků EU. „Zapojili jsme pracovníky ČOV do akcí probíhajících přímo v Bruselu. Právě na uplynulém valném shromáždění jsme se s jednotlivými představiteli bavili o aktivitách a zapojení do projektů Evropské unie,“ řekl předseda Komise zahraničních vztahů ČOV Roman Kumpošt.
V samostatné kapitole Sport, která patří do programu Erasmus +, je 266 milionů euro pro období 2014 – 2020. Evropská komise přitom dbá na to, aby podpora směřovala na sport na základní úrovni. „Alokace zdrojů ve srovnání s předchozími lety roste, zvyšují se možnosti pro další sportovní akce a projekty,“ potvrdila Jana Janotová, zástupce ČOV v EOC EU Office, a dodala: „V roce 2016 a v letech následujících rozpočet pro sport poroste. Bude daleko více možností pro organizovaný sport a více možností čerpat granty pro kluby.“
Mezi podporované aktivity programem Erasmus + Sport patří:
- Networking mezi zainteresovanými organizacemi a institucemi
- Identifikace, propagace a sdílení osvědčených postupů z praxe
- Vývoj a implementace vzdělávacích a školících programů
- Aktivity zaměřené na zvyšování podvědomí o přidané hodnotě sportu a fyzické aktivity
- Sběr dat, průzkumy, studie a konzultace o Organizace konferencí a seminářů
- Organizace neziskových akcí
V praktické části Petr Spilka, předseda pracovní skupiny EU a sport, posluchačům radil, jak má vypadat příprava projektu usilujícího o evropské peníze, co má obsahovat včetně doporučení a dalších náležitostí.
Velkého zájmu se dočkala přednáška předsedy Českého horolezeckého svazu Jana Bloudka. Právě horolezci totiž úspěšně prošli celým procesem a jako vedoucí partner (leader) projektu, ve kterém je zapojených šest národních horolozeckých svazů z Itálie, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Maďarska a České republiky, získali pro svůj projekt téměř půlmilionovou (483 tisíc EUR) dotaci z EU.
(Zdroj Olympic.cz)