Jan Klener: Český paraveslař vybojoval v Itálii stříbro!
21.5.2015
Český paraveslař Jan Klener se zúčastnil tréninkového kempu paraveslařů pořádaného FISA v italském Gavirate. Jako první Čech si zde o třetím květnovém víkendu zajel mezinárodní pararegatu, na které vybojoval stříbrnou medaili!
Honzovi bude letos na podzim 22 let. Vystudoval litoměřické gymnázium, hrál tenis a hokej, později se věnoval také Šotokan karate a chtěl studovat medicínu. Při studijním pobytu v Drážďanech však nešťastnou náhodou vypadl z balkónu s nízkým secesním zábradlím (pro jistotou je dobré dodat, že krevní testy neprokázaly přítomnost žádné omamné látky). Pád z dvanáctimetrové výšky na obrubník chodníku způsobil zlomeninu mezi 10. a 11. hrudním obratlem s následnou kompresí míchy a míšní lézi, která vedla k ochrnutí dolních končetin. Od té doby je na invalidním vozíku.
Na sport jako takový ale nezanevřel, v kondici se udržoval především pravidelným posilováním, jízdou na handbiku a cvičením na motomedu. K veslování ho přivedl trenér Jakub Makovička, se kterým se náhodou potkal loni v létě při jednom zahradním grilování. „Nechceš začít veslovat? Figuru na to máš a ostatní tě naučím!“
Nebylo to ale tak jednoduché, chyběla mu speciálně upravená loď. Tou dobou byly v ČR pouze dvě a obě byly vytížené. Paraskif se od běžných lodí liší: je kratší, slide je nahrazen speciální sedačkou s pevnou oporou zad, ke které je veslař upoután dvěma pásy, díky kterým může provádět pohyb pouze horní částí trupu, tedy od prsou nahoru. Zbylá část těla je pevně připoutána k lodi. Stabilitu zajišťují plováky připevněné ke krákorcům. Kratší jsou rovněž vesla.
První tři tréninky proběhly na Labi, loď nejdříve zapůjčil Petr Janák z ústeckého veslařského klubu TyfloCentra. Honza si veslování oblíbil a od srpna loňského roku se mu začal ve svém volném čase věnovat. Říká: „ Když jedu na vodě, cítím, že jsem svobodný.“ Nyní už má vlastní loď značky Swift a speciálně upravená vesla firmy Braca-sport, které mu zajistili Josef Johánek a Václav Chalupa.
Na jaře přišla nabídka, která se neodmítá: možnost zúčastnit se tréninkového kempu paraveslařů pořádaného FISA v italském Gavirate. Deset dní intenzivního tréninku pod vedením světových odborníků na paraveslování, semináře o správném nastavení lodí, specifická silová cvičení a cvičení s fyzioterapeutem, tvorba tréninkového plánu pro nadcházející sezonu atd. Zázemí poskytlo sportovcům Australské tréninkové centrum v městečku Gavirate a místní loděnice.
Vyvrcholením celé akce pak byla mezinárodní pararegata s účastí téměř kompletní špičky světového paraveslování pořádaná FISA na jezeře Varese na trati 1000 metrů. Zúčastnilo se jí celkem 158 sportovců, kteří závodili ve čtyřech olympijských a čtyřech neolympijských disciplinách. Do Honzovy kategorie – 1x ASM (skif mužů, při veslování mohou závodníci používat pouze ruce a ramena) bylo přihlášeno celkem 25 paraveslařů z různých států (ve výsledkové listině má Honza chybu v příjmení).
Pro Honzu to byly jeho první veslařské závody a v děleném závodě hned získal stříbro! „ Maximálně jsem si je užil, stejně jako celý tréninkový kemp. Nádherná příroda, slunce a čistý vzduch, příjemné a přátelské prostředí, noví lidé s podobným handicapem a stejným nadšením pro sport. Setkal jsem se s úspěšnými paralympioniky, odborníky na paraveslování, posilování, atd. Ale především, mohl jsem každý den veslovat,“ nadšeně vypráví.
A jeho další plány? „ Moc rád bych se zúčastnil nadcházejícího Světového poháru ve Varese, v jehož rámci se bude konat další pararegata. A co je mým snem? Aby někdy v budoucnu zazněla při medailovém ceremoniálu píseň Kde domov můj!“
(Text Lucie Makovičková)