Jaroslav Starosta byl uveden do trenérské Síně slávy
19.2.2015
Při slavnostním večeru Unie profesionálních trenérů ČOV byl v Síni slávy přivítán také trenér prvního českého mistra světa ve veslování Jaroslav Starosta. Trenérem roku 2014 se stal tvůrce olympijského „biatlonového snu“ Ondřej Rybář, který v Soči dovedl své svěřence k pěti medailovým umístěním.
Jaroslav Starosta je po Zdeňkovi Peckovi již druhým trenérem veslování oceněným zmíněnou poctou. Spolu s ním byli do Síně slávy uvedeni Jaroslav Baďura (kanoistika), Luděk Bukač (hokej), Vojtěch Červínek (cyklistika), Václav Fiřtík (biatlon, in memoriam), Jan Kukal (tenis), Josef Masopust (fotbal), Petr Novák (rychlobruslení), Míla Nováková (krasobruslení), Aleš Poděbrad (atletika), Pavel Řeřábek (volejbal), Jaroslav Šíp (basketbal, in memoriam) a Michal Vachun (judo).
Během své závodní kariéry získal Jaroslav Starosta, přezdívaný Wéra (citoval celé pasáže z filmů s Janem Werichem), jako člen posádky čtyřky s kormidelníkem stříbro a bronz z mistrovství Evropy. Na OH 1960 v Římě mu cenný kov jen těsně unikl.
Další medaile si připsal ve funkci trenéra. K těm nejcennějším patřilo právě zlato Michala Vabrouška na MS 2000 ve skifu lehkých vah, stříbro čtyřky bez kormidelníka na MS 1979, čtyřky s kormidelníkem na MS 1982, MS 1993 a MS 1996 nebo světové medaile dvojky s kormidelníkem. Jeho svěřenci sbírali úspěchy i v juniorských kategoriích, rád vzpomíná třeba na zlato, které vybojovala chlapecká párová čtyřka na MSJ 1992. Prosadil se také jako funkcionář, dosud je předsedou společenské komise Českého veslařského svazu. Jeho ucelenější portét najdete v Galerii osobností – viz zde.
Reportáž ze slavnostního večera můžete zhlédnout ve videoarchivu České televize.
(Text Zdeněk Paroulek)