Trenérský seminář v Jihlavě se často točil kolem psychologie

12.1.2016

Účastníky semináře přivítal Dušan MacháčekÚčastníky semináře přivítal Dušan Macháček
Účastníky semináře přivítal Dušan Macháček
Kateřina KantováKateřina Kantová
Kateřina Kantová
Vladimír BurdaVladimír Burda
Vladimír Burda
Josef LukšJosef Lukš
Josef Lukš
Nefungující mikrofon je potřeba vyměnit :-)Nefungující mikrofon je potřeba vyměnit :-)
Nefungující mikrofon je potřeba vyměnit :-)
Vít KučeraVít Kučera
Vít Kučera
Pohled mezi účastníky v jihlavském hoteluPohled mezi účastníky v jihlavském hotelu
Pohled mezi účastníky v jihlavském hotelu
Václav ChalupaVáclav Chalupa
Václav Chalupa
Petr Škvor (Foto Zdeněk Paroulek)Petr Škvor (Foto Zdeněk Paroulek)
Petr Škvor (Foto Zdeněk Paroulek)

Tradiční seminář trenérů veslování, který se letos konal v Jihlavě 10. ledna, byl zaměřen na trenéry kategorií dorostu a starších. Často se hovořilo o psychologických poznatcích, které v trenérské praxi hrají důležitou roli.

Úvodní blok nazvaný Psychologie ve sportu si připravila psycholožka Kateřina Kantová, která spolupracuje se skupinou českých reprezentantek ve veslování. Ve své prezentaci uvádí: Psychologická příprava má velmi podobná pravidla jako celý sportovní trénink. Musí být dlouhodobá, systematická a pravidelná. Je potřeba opravdu cvičit a pracovat na tom, aby se pak v zátěžových situacích ukázala.“

Místopředseda ČVS Vladimír Burda referoval o trenérské konferenci FISA, která na podzim proběhla ve floridské Sarasotě, tedy v dějišti Mistrovství světa ve veslování 2017. Mimo jiné informoval o novozélandském systému veslování.

Jeden z reprezentačních trenérů Josef Lukš si velmi pečlivě připravil přednášku na téma Dlouhodobý rozvoj sportovce, přičemž se zaměřil na výchovu veslařského reprezentanta. Úvodní a zásadní teze zněla: Pokud chceme dosáhnout cíleného rozvoje sportovce, naše kroky musí být systematické a racionální.“

Ústřední trenér mládeže Vít Kučera přednášel na téma Objem tréninkového zatížení. Odpověděl na otázku, jak vytvořit roční plán veslařů a dosáhnout tak nejvyšší možné výkonnosti na hlavní soutěži sezony. Jeho prezentaci najdete podobně jako předchozí příspěvky v rubrice Trenérský seminář v Jihlavě 2016.

Místopředseda ČVS a ústřední trenér Václav Chalupa shrnul aktuální systém výběru seniorské reprezentace. Podrobněji se tomuto tématu věnuje materiál Nominační kritéria pro reprezentační družstvo ČVS pro závodní sezonu 2016, který jste si již mohli prostudovat na těchto stránkách. Kategorií veslařské reprezentace do 23 let se pak zabýval nově jmenovaný hlavní trenér reprezentační skupiny U23 Petr Škvor – více najdete v prezentaci Reprezentace U23.

V rámci diskuse informoval předseda ČVS Dušan Macháček o nedávném setkání prezidentů evropských veslařských federací v Hannoveru. Společně se postavili proti různých tlakům, které se objevují – například na zrušení kategorie lehkých vah nebo na zkrácení dvoukilometrové délky veslařských drah. Hovořilo se také o paritě účastnických míst veslařů a veslařek na Letních olympijských hrách v Tokiu 2020 nebo o kontinentálních kvótách, které znevýhodňují Evropu.

(Text Zdeněk Paroulek)

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Trenérský seminář v Jihlavě se často točil kolem psychologie

 



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352